História

Písomná správa o bojnických termách sa prvý krát spomína v liste kráľa Kolomana z roku 1113, ktorá je uložená v Zoborskom opátstve. Termálne pramene v tejto listine  sa spomínajú ako fonds fervidus (horúce žriedlo). Už v tejto dobe sa používali bojnícke kúpele na liečenie.

Bojnický zámok od svojho vzniku za kráľa Kolomana cez Belu IV., Matúša Čáka Trenčianskeho, Jána Korvína, Thurzovcov a Pálfyovcov prešiel bohatou históriou. Z týchto feudálov a majiteľov hradu bol Alex Thurzo z Betlanoviec prvý, ktorý vybudoval kúpele v prvej polovici 16. storočia.
Prvá písomná správa o kúpeľoch Bojnice je z roku 1549. Autor Juraj Werhner ich opisuje ako vodné nádrže s rozličnou teplotou vody.
Pavol Pálfi po prestavbe kúpeľov v správe z roku 1671 uvádza, že v bojníckých kúpeľoch je pod spoločnou strechou päť bazénov. Najlepší kúpeľ je vybudovaný z kameňa, ostatné bazény sú z dreva, ale tiež vkusné a čisté.
Posledný hradný pán gróf Ján Pálfy uskutočnil na prelome 19. - 20. storočia rekonštrukciu zámku a kúpeľov. V 30. rokoch 20. storočia začal novodobý rozvoj kúpeľov, kedy majiteľom bol Ján Baťa.

Štatút kúpeľného miesta získali Bojnice 17. 6. 1959. Odvtedy kúpeľnú starostlivosť poskytujú nielen domácim pacientom, ale aj pacientom zo zahraničia.

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť