História

Nový Smokovec vznikol uprostred hustého smrekového lesa v nadmorskej výške 1010 m juhozápadne od Starého Smokovca. Založil ho dolnokubínsky rodák Mikuláš Szontagh (1843-1899), ktorý pred letnou sezónou 1873 nastúpil do funkcie kúpeľného lekára v Starom Smokovci. Absolvent lekárskej fakulty na viedenskej univerzite bol sklamaný z pomerov, aké tam vládli. Napriek dezilúziám zostal tri roky. Nezaháľal a aby zarobil a nadobudol skúsenosti, pracoval mimo letných sezón striedavo v niekoľkých prímorských i horských kúpeľoch Nemecka, Švajčiarsky, Francúzska, Talianska i balkánskych štátov, najmä však v Montane, Arose, Opatii a v novozaložených liečebniach tuberkulózy v severotalianskom Merane a vo švajčiarskom Davose. Jeho sen o vlastnom ústave vo Vysokých Tatrách na takej úrovni, akú mali tie v zahraničí, sa mu začal napĺňať v roku 1875. Vtedy sa dohol s veľkoslavkovskými urbárnikmi o prenájme lesa. Tí pochopili humárnne úmysly mladého lekára a pozemok z rozlohou 20 jutár mu prenajali za symbolickú cenu bez časovéhoobmedzenia. Okrem toho mu ponúkli zadarmo aj potrebné drevo na výstavbu sanatória. Neskôr mu výhodne predali aj ďalšie pozemky. V roku 1874 začali robotníci kopať základy prvej budovy Nového Smokovca.

Nový Smokovec sa od začiatku formoval ako osada s liečebným poslaním. V súčasnosti ma charakter polyfunkčnej osady s niekoľkými liečebnými domami, penziónmi a hotelmi. Jeho turistickým východiskom do centrálnej oblasti Vysokých Tatier je Starý Smokovec, s ktorým osada stavebne splynula. Okrajom Nového Smokovca cez Jakubkovu lúku, ktorá sa v zimných mesiacoch premieňa na lyžiarsky areál, vedie žlto značkovaný turistický chodník do Velickej doliny.
 
Po 2. svetovej vojne sa stalo sanatórium štátnymi kúpeľmi. V roku 1995 sa Kúpele Nový Smokovec stali akciovou spoločnosťou. Následne došlo k rekonštrukcii oboch hotelov, vybudovaniu bazéna a modernizácii liečebných procedúr.

V roku 2006 pribudla nová športová hala a moderné kongresové centrum. V roku 2007 spoločnosť otvorila aj wellness centrum. Kúpele sa tak stali multifunkčným komplexom, ktorý zabezpečí svojim klientom celý rad vysokokvalitných služieb.
 

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť