História

Na mape z roku 1376 medzi Lúčanskou Malou Fatrou a Martinskými hoľami v údolí riečky Rajčanka sú označené ako Thermae, avšak v listine Ľudovíta Veľkého je prvá písomná správa o prameňoch teplej vody s názvom Villa Tapolcha. V darovacej listine kráľa Vladislava II. pre Štefana Zápoľského z roku 1496 sa kúpele uvádzajú ako „possessio Thoplycza“, čo môže znamenať usadlosť alebo osada.

Začiatkom 17. storočia  bolo vybudované lietavské panstvo, ktorému patrili termálne pramene i celé široké okolie, prvé stavania, z ktorých sa vyvinuli dnešné kúpele Rajecké Teplice. Medzi prvé stavby patril kúpeľný dom a hostinec pre zámožných hostí, pričom prvý podrobný opis kúpeľov uvádza profesor Cranz vo svojej balneografii. Pre hostí boli k dispozícii tri bazénové kúpele a liečba bola zameraná na ochrnutie, lámku, opuchliny a rozličné kožné ochorenia. Začiatkom 17. storočia (1610) sa začína stavba panského domu a koncom 18. storočia nová výstavba kúpeľov, ktoré s veľkou obľubou využíval i panovníkov palatín Juraj Thurzo. Palatín Turzo dal postaviť murovaný dom so šiestimi izbami. Po jeho smrti sa Lietavské panstvo rozdelilo, čo kúpeľom neprospelo a začali pustnúť.

Nový rozkvet kúpeľov začal až koncom 18. storočia, kedy dal barón Ján Kalis, jeden z dedičov lietavského panstva so značnými nákladmi postaviť murovaný dom so 14 izbami. Kúpele vtedy boli rozdelené pre šľachtu, mešťanov a ľud, mali tri kryté bazény: Panský, Spoločný a Bedársky.

Ku komplexnému rozvoju kúpeľníctva dochádza v 19. storočí, kedy sa kúpele stali obľúbeným letoviskom šľachty, vysokej aristokracie a bohatej buržoázie.

Po prvej svetovej vojne návštevnosť kúpeľov prudko klesla a Rajecké Teplice sa stali kúpeľmi iba miestneho významu.

V rokoch 1925 – 1937 dochádza k výraznému budovaniu nových liečebných komplexov ako kúpeľný dom, liečebný ústav Baník a hotely Veľká a Malá Fatra. V roku 1941 počas slovenského štátu kúpele prevzala Robotnícka sociálna poisťovňa, pričom neskôr dochádza k vybudovaniu kúpaliska s termálnou vodou. V roku 1959 získali Rajecké Teplice štatút kúpeľného miesta, ktorý okrem iného vymedzil územie kúpeľov a zaručil ochranu liečivých prameňov.

V novodobej histórii nastáva najväčší rozvoj kúpeľov po 2. svetovej vojne a V roku 1989 boli Rajecké Teplice povýšené na mesto.

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť