Liečba a procedúry

Minerálny kúpeľ - celkový
Pri vaňových kúpeľoch využívame minerálnu sírovodíkovú vodu v koncentrácii 25, 50, alebo 100 mg sírovodíka na 1 liter. Teplotu vody určí lekár, pohybuje sa v rozmedzí od 36 do 38 °C. Kúpeľ má protizápalový účinok, trvá 10-15 min. Po kúpeli nasleduje suchý zábal v trvaní 10 - 15 min, podľa potreby klienta.

Minerálne ručné a nožné vane
Používame minerálnu sírovodíkovú vodu v koncentrácii 200 - 300 mg sírovodíka s teplotou 37-38 °C. Dĺžka procedúry je 10 min. a využíva sa pri torpídnych chronických kožných procesoch.

Minerálna misa
Využíva minerálnu sírovodíkovú vodu v koncentrácii 200 - 300 mg sírovodíka s teplotou 37-38 °C. Trvanie procedúry je 10 min. a využíva sa pri kožných chorobách vo vlasatej časti hlavy, prípadne na tvár.

Perličkový kúpeľ
Kúpeľ vo vode sýtenej stlačeným vzduchom. Teplota vody je 36 - 37 °C, kúpeľ trvá 15 – 20 min. Má ľahký masážny účinok. Pomôže tým, ktorí majú problémy s neurózami a nespavosťou.

Hypermangánový kúpeľ
Očistný dezinfekčný kúpeľ v hypermangánovej vode s teplotou vody 37-38 °C, trvá 10 – 15 min.

Bahenný zábal
Bahno s vysokým obsahom elementárnej síry a jej zlúčenín pôsobí mechanicky, chemicky a fyzikálne prostredníctvom odovzdávaného tepla. Organizmus sa prehrieva a cez pokožku vstrebáva množstvo dôležitých látok. Bahno sa používa na celkové a čiastočné zábaly podľa ordinácie lekára. Teplota zábalu je 45 °C, dĺžka procedúry 20 min. Po zábale nasleduje sprcha a následne minerálny kúpeľ.

Vírivý kúpeľ (vírivka)
Vírivý kúpeľ na horné a dolné končatiny, slúži k masáži horných a dolných končatín. Vírivý účinok kúpeľa je vhodný pri ošetrovaní stavov po úrazoch, po zápaloch, pri poruchách nervového zásobovania a pri stavoch po vyčerpaní nervovo-svalového aparátu končatín. Možno ho tiež využiť pri regenerácii po nadmernej fyzickej záťaži, napr. športových výkonoch.

Lymfomasáž horných končatín
Aplikuje sa pomocou vodných prúdov z kruhovej obruče, ktorou sa pohybuje smerom od prstov k ramenu, čím dochádza k vymasírovaniu opuchov spôsobených poruchou odtoku lymfy.

Škótske streky
Ide o masáž vodným prúdom o tlaku 3 kPa zo vzdialenosti 2,5 - 3 metrov. Masáž začína od dolných končatín smerom k srdcu krúživým spôsobom vodným tlakom teplou vodou, po premasírovaní celého tela nasleduje masáž striedavo studenou a teplou vodou po dobu 5 minút.

Vírivá kaskáda
Masáž sa používa k liečebnej masáži celého tela, alebo jeho časti prúdom vody aplikovaným pomocou trysiek pod vodou. Procedúra trvá 10 - 15 min., pacient leží vo vani s vodou, ktorej teplota je 35 - 37 °C.

Podvodná masáž
Vykonáva sa masážnou tryskou umiestnenou v hadici pod vodou. Pri tejto forme masáže pôsobia vplyvy mechanické a tepelné. Vhodnou teplotou kúpeľa a prúdu vody dochádza k svalovej relaxácii. Tlakom prúdu vody dochádza k relatívnemu prehrievaniu svalstva, pričom sa uplatňujú vplyvy nervové a metabolické. Využíva sa pri liečbe poúrazových stavov, zranení svalov a kĺbov, pri nedokonalom krvnom obehu v končatinách, pri ischialgiách, pri spastických a chabých obrnách a liečbe obezity.

Šliapací kúpeľ
Je cievnou gymnastikou, vhodnou pri poruchách prekrvovania dolných končatín. Využíva dve malé vaničky, jednu naplnenú vodou teplou 40 – 50 °C, druhú s vodou chladnou 10 – 16 °C. Vstúpite najprv do teplého kúpeľa a pri stálom prešľapovaní v ňom zostanete asi minútu. Potom prestúpite do studeného kúpeľa a pri stálom trení nohy o nohu a prešľapovaní v ňom zostanete asi 15 sekúnd. Toto striedanie opakujete 6 – 10 krát.

Klasická masáž
Pri masáži masér masíruje časť alebo celé telo. Masáž zlepšuje krvný obeh, prekrvenie svalov, zásobenie svalov kyslíkom a spevnenie väzivových puzdier. Napomáha udržovaniu kondície a zvyšovaniu odolnosti organizmu.

Reflexná masáž
Odlišuje sa od klasickej masáže technikou hmatov a miestom aplikácie. Aplikuje sa na miestach, kde došlo k sekundárnym zmenám v dôsledku reakcie na iné primárne ochorenie.

Fitness
Individuálne cvičenie na prístrojoch zodpovedajúcich druhu ochorenia. Cvičí sa podľa inštrukcií fyzioterapeuta. Trvanie cca 15 – 20 min.

Sauna
Táto hypertermická procedúra so striedaním tepelných podnetov sa využíva na upevňovanie imunity a otužovanie organizmu. Trvá 20 – 25 min.

Whirlpool
Celkový vírivý kúpeľ využíva účinok celotelového teplého kúpeľa a masáže prúdom vody z trysiek vo špeciálnej vani, vo vode s teplotou 35 – 37 °C.

Elektroliečba

  • Ultrazvuk - uvoľňuje bolestivé napätie priečneho svalstva a spôsobuje lokálne prekrvenie tkanív. Podobné účinky majú aj interferenčné prúdy (endomed) s výraznými analgetickými účinkami na hlboké tkanivá aplikované pomocou 2 alebo 4 elektród.
  • Diadynamik využíva účinky nízkofrekvenčných striedavých prúdov, pôsobí utlmujúco na vegetatívny nervový systém a zlepšuje prekrvenie ošetrovanej časti tela. Zvyšuje prah bolesti a uvoľňuje svalové napätie.

Skupinová rehabilitácia
Aktívne a dychové cvičenia podľa zdravotného stavu a indikácie lekára v skupinách podľa druhu ochorenia. Cvičenie trvá 20 – 30 min.

Individuálna rehabilitácia
Pasívne, aktívne a dychové cvičenia podľa vášho zdravotného stavu a indikácie lekára. Individuálne cvičenia podľa druhu ochorenia sa aplikujú u hostí so zhoršenou mobilitou, alebo po úrazoch. Cvičenie trvá 20 – 30 min.

Parafínové zábaly
Zmes bieleho parafínu a parafínového oleja s bodom topenia okolo 52 °C sa používa na zábaly kĺbov, končatín alebo chrbtice pre analgetický a spazmolytický účinok.

Solux
Najčastejšie používaný zdroj infračerveného žiarenia (teplo). Ovplyvňuje metabolické procesy v ožarovanej oblasti a reflexne pôsobí i na hlbšie chorobné procesy (kĺby).

Liečba svetlom

  • UVB-311 nm - celotelová liečba svetlom (fototerapia), využívajúca vybrané úzke pásmo UV žiarenia s vlnovou dĺžkou 311 nm. Pôsobí priaznivo na psoriázu a vitiligo.
  • UVA-1 - celotelová liečba svetlom (fototerapia), využívajúca vybrané pásmo UVA žiarenia (340-370 nm). Pôsobí priaznivo na atopickú dermatitídu, ekzémy a akne.
  • SUP – celková - celotelová liečba svetlom (fototerapia), využívajúca úzke vybrané pásmo UV žiarenia medzi UVA a UVB, okolo 315 nm. Priaznivo pôsobí na psoriázu (lupienku), zvlášť v kombinácii s minerálnym kúpeľom a externými prípravkami (salicyl, decht, cignolin).

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť